Your browser does not support JavaScript!

چرا یادگیری واژگان مهم است؟

[منبع]

طی سالیان اخیر برخلاف گذشته، یادگیری لغت هر زبان در کانون توجه قرار گرفته. این مطلب رو میشه در تحقیقات اخیر زبانشناسان متوجه شد که توجه قابل ملاحظه ای روی واژاگان میباشد.

یادگیری واژگان شامل یادگیری معنی، املا، تلفظ، ترکیب (و همچین فرمهای مختلف) و غیره میباشد. در ادامه به 3 دلیل برای اهمیت دادن به لغات در پروسه یادگیری هر زبان خارجی خواهیم پرداخت:

1. واژگان نقش کلیدی در برقراری ارتباط دارند

هدف نهایی اکثر زبان آموزان کسب توانایی برقراری رابطه با استفاده از زبان جدید میباشد. زبانشناسان متعددی بر این باورند که واژگان به مراتب مهم تر از گرامر برای فهماندن و فهمیدن منظور در ارتباطات میباشد. Folse (زبانشناس)، به تجربه شخصی خود زمانی که قصد داشت بدون دانستن معنی واژه "آرد" به ژاپنی در فروشگاهی آن رو بخرد اشاره میکند. با اینکی که دستور زبانهای متعددی را راجع به زبان ژاپنی میدانست اما بدون داشتن دایره لغت کافی از فهماندن منظور خود به فروشنده عاجز بود و در نهایت هم فروشگاه رو بدون خرید "آرد" ترک کرد!

همیشه در سفر شما کتاب یا کتابچه مربوط به لغات یا جملات را همراه خود میبرید نه کتاب گرامر! یا زبان آموزان معمولا در کلاسها به دیکشنری احتیاج پیدا میکنند نه کتاب گرامر. در نهایت به این جمله میرسیم که: "بدون گرامر مقدار اندکی میتوان ارتباط برقرار کرد، اما بدون لغت هیچ ارتباطی در کار نخواهد بود."

2. واژگان قوی به شما این امکان رو میدهد که مهارتهای دیگر خود را تقویت کنید

درست که لغات خیلی مهم هستن اما آیا فقط برای یادگیری هر زبان جدیدی دانستن واژگان آن زبان کافیست و احتیاجی به تقویت مهارتهای دیگر نداریم؟

صد البته که باید روی تمام ابعاد یادگیری زبان متمرکز شد. خبر خوب این است که یادگیری واژگان تاثیر مستقیم و مثبتی روی توانایی شما در تمام ابعاد زبان خارجی دارد. زبانشناس معروف Nation میگوید: "واژگان در یادگیری چند لغت خلاصه نمیشود. دانش وسیع واژگان باعث بهبود و افزایش کیفیت مهارتهای Listening, Speaking, Reading و Writing خواهد شد."

وقتی که شما احتیاجی به تامل و تاخیر برای به یادآوری لغت، تلفظ و نحوه کاربرد لغت نداشته باشید میتونید بر نکات سطح بالاتر زبان مانند ساختارهای زیباتر و پیشرفته تر در مکالمات خود تمرکز کنید.

3. هر چه لغت بیشتری بدانید، بیشتر یاد خواهید گرفت

معمولا لغت بصورت مستقیم و با تمرکز زبان آموز یادگرفته میشود اما میتوان بصورت غیرمستقیم از طریق Listening و Reading با توجه به context (جملات و کلمات پیرامون لغت و محیطی که مکالمه، داستان و ... صورت میگیرد) متوجه معنی لغات جدید شد. البته این نوع یادگیری زمانی صورت میگیرید که تعداد لغات ناآشنا محدود بمانند. به عبارت دیگر هر چه لغات بیشتری بدانید راحتتر میتوانید در آزمونهایی مانند IELTS یا خارج از کشور معنی لغت ناآشنا رو بدرستی حدس بزنید.

بخاطر داشته باشید تمام وقتی که برای یادگیری لغت صرف میکنید در واقع دارید بستر و شرایط مساعدی برای یادگیری بیشتر رو فراهم میکنید. تمام زحمات و خستگی ناشی از حفظ کردن لغات زمانی که کلمات جدید رو با صرف حداقل انرژی و زمان یاد میگیرید به شیرینی و لذت تبدیل خواهد شد.

جالب است بدانید

هر فرد که زبان مادری او انگلیسی میباشد حدود 20000 لغت انگلیسی رو بعد از اتمام دانشگاه متوجه میشود.

هر فرد غیر انگلیسی زبان به حدود 6000 الی 7000 واژه برای داشتن ارتباط بدون دردسر در محیط انگلیسی زبان احتیاج دارد.

منبع

تاثیر واژگان بر عملکرد زبان آموزان

بغیر از دوره دبیرستان که واژگان همیشه یکی از قسمتهای ثابت در هر آزمون میباشند، در کنکور بین 6-8 سوال بصورت مستقیم راجع به واژگان میباشد و حدود 13 (تقریبی) سوال راجع به درک مطلب و cloze test میباشند که داشتن دایره واژگان خوب به سرعت و دقت جواب دادن به سوالات این قسمتها کمک بسزایی میکنه. بعبارتی حدود 20 سوال از 25 سوال قسمت زبان کنکور به صورت مستقیم و غیر مستقیم به واژگان ربط پیدا میکند.

برای داشتن یه نمره خوب (7 و بالاتر) در آزمون ایلتس داشتن دایره واژگان وسیع از اهمیت بالایی برخوردار است.

و همچنین با مطالعه هر کتاب مرتبط به ایلتس متوجه خواهید شد که در مهارتهای Writing و Speaking (بصورت مستقیم) استفاده از کلمات هم معنی متعدد و طیف وسیع تری از لغات باعث کسب نمره بالاتری یا عملکرد ضعیف در آن باعث کم شدن نمره خواهد شد. و همچنین در قسمت Listening و Reading (بصورت غیر مستقیم)هر چه تعداد بیشتری کلمه بدانید با سرعت و دقت بیشتری به سوالات جواب خواهید داد.

منبع

تست آنلاین واژگان برای ایلتس:

کلیک کنید

توجه کنید: میتونید از طریق گوگل (از این کلید واژه ها برای جستجو استفاده کنید: IELTS vocabulary online quiz) سایت مشابه متعددی رو پیدا کنید و واژگان خود رو برای یک آزمون بین المللی تست کنید.

بیشتر بخونید:

بررسی روش تکرار

(Spaced Repetition)