Your browser does not support JavaScript!

حافظه: منحنی فراموشی

فرایند یادگیری و حفظ کردن، طولانی و طاقت فرساست. بعد از اینکه بالاخره اطلاعات جدید رو حفظ کردید، هنوز کار تموم نشده چون مغز (از بدشانسی ما) تمایل داره که اطلاعاتی که زیاد مورد استفاده ندارن رو از بین ببره. همونطور که از نمودار زیر مشخصه، نمیشه به حافظه خودمون اتکا کامل کنیم و بعد از یادگیری اطلاعات بسرعت فراموش میشن.

چند ساعت پس ار یادگیری بیش از 50 درصد مطالب را فراموش کرده ایم! (مطالعه بیشتر ) برای شما هم حتما پیش اومده که چند ساعت وقت صرف حفظ لغات جدید کردید و بعد از یه مدت نتونستید اونا رو بیاد بیارید و همین موضوع باعث شده انرژی و زمان گذاشتن برای یادگیری زبانهای خارجی ( که بصورت طبیعی زیاد تکرار نمیشن ) برای خیلی ها سخت یا دلسرد کننده باشه.

راه حل این موضوع تکرار و رفرش کردن حافظه (Spaced Repetition System یا SRS) برای بخاطر سپاری اطلاعات جدید هست. با این کار مغز متوجه میشود که اطلاعات یادگرفته شده کاربرد دارند و سعی در حفظ آنها برای مدت طولانی تری خواهد کرد. در ادامه به بررسی این روش میپردازیم.

تاریخچه:

از قرن نوزدهم تحقیق در مورد SRS شروع شد. روانشناس آلمانی، Hermann Ebbinghaus، یک لیست از کلمات یک بخشی بدون معنی تهیه کرد و در مدت 1 سال تمام آنها رو حفظ کرد. او از روشهای محتلف برای این کار استفاده کرد و از پیشرفت خودش گزارش تهیه میکرد. برای اینکه اثر بخشی روش تکرارش رو اثبات کنه سه سال بعد آزمایش مشابهی رو انجام داد. و به این طریق اولین نمونه از منحنی یادگیری، فراموشی و Spaced Repetition رو ابداع کرد.

به مرور بقیه دانشمندان سعی کردن تا منحنی فراموشی رو بصورت علمی تر درآورده و با ابداع الگورتیمی اطلاعات رو برای یادآوردی در بهترین زمان به نمایش بزارن.

Spaced Repetition:

این روش ایده آل ترین راه بر اساس منحنی فراموشی است که اطلاعات یادگرفته شده رو در زمان مناسب برای مرور در اختیار شما قرار میدهد.

نمودار زیر این نوع مرور کردن رو به نمایش میزاره. توجه کنید که قبل از اینکه فراموشی اتفاق بیوفته و وقتی که صرف یادگیری کردید هدر بره با مرور به موقع اطلاعات برای زمان بیشتری درحافظه باقی خواهند موند. در ابتدا فاصله مرور اطلاعات کوتاه میباشد اما به مرور فواصل بین مرورها طولانی تر خواهد شد.

[مطالعه بیشتر]

روش ZabanZone

برای یادگیری کامل هر لغت باید 10 سطح (Deck) رو در فواصل زمانی متفاوت کامل کنید.

سطح Deck 1 Deck 2 Deck 3 Deck 4 Deck 5 Deck 6 Deck 7 Deck 8 Deck 9 Deck 10
تکرار (روز) 1 1 2 4 8 15 30 60 90 120

بعد از Deck چهارم که تقریبا یک هفته طول خواهد کشید، لغت جدید برای استفاده توسط شما آماده اس و میتونید به سرعت اونا رو بیاد بیارید.

ویدیو زیر (همراه با زیرنویس انگلیسی) در رابطه با تکرار و رابطه آن با یادگیری عمیق تر و بلند مدت میباشد:

بیشتر بخونید: